Cep devine yasak şoku!

Microsoft, eğer isterse, bu cep devinin tüm Android modellerini yasaklatabilir! Motorola’ya karşı açtığı patent davasında Microsoft önemli bir zafer kazandı. A.B.D Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC),Motorola’nın bazı Android akıllı ceplerinde Microsoft’un bir patentini ihlal ettiğine karar verdi. Bahsi geçen patent mobil cihazlarda “toplantı talepleri üretmek” ile ilgili.

Karar sonucunda Android’li tüm Motorola akıllı cepleri patent ihlali yaptığı gerekçesiyle satış yasağı tehdidiyle karşı karşıya kaldılar. Karar, onaylanması için 60 günlük inceleme süresiyle birlikte Başkan Barack Obama’ya gönderildi. Obama’nın ITC kararını geri çevirme yetkisi de bulunuyor.

Motorola’nın Ars Technica’ya gönderdiği açıklama ise şu şekilde: “Komisyonun Motorola Mobility ürünlerinde bir patenti ihlal ettiği yönünde verdiği kararı hayal kırıklığıyla karşılamamıza rağmen bunun sebebini anlayabilmek için tüm görüşleri yeniden okuyacağız. Komisyonun 60 günlük Başkan inceleme süreci boyunca verdiği ürün başına 0.33 dolar senet kararından Motorola Mobility hiçbir şekilde etkilenmeyecektir. Mümkün olan tüm itiraz yollarını araştırıyoruz.”

Microsoft’un Bloomberg’e yaptığı açıklama ise şöyle: “Umuyoruz ki, artık Motorola da Amerika’da satış yapmak için bizim patentlerimizi lisanslayan Android cihaz üreticilerinin büyük bölümü arasına katılacak.”